چهار شنبه , 27 می 2015
آخرین اخبار
شما اینجا هستید: خانه 3 مشاهیر استان

بایگانی دسته بندی ها : مشاهیر استان

محمد علی ریاضی یزدی

ریاضی یزدی

سید محمدعلی ریاضی یزدی در سال ۱۲۹۰ خورشیدی در شهر یزد زاده‌شد. پدرش سید ابراهیم یزدی و پدربزرگش میرزا علینقی وقت‌الساعتی بود. او تحصیلات ابتدایی را در یزد گذراند و پس از آن تا ۱۶ سالگی به تحصیل در علوم دینی و حوزوی پرداخت. پس از تحصیل در علوم دینی در ۱۷ سالگی به همراه برادر خود سید کاظم ریاضی ... بیشتر بخوانید »

دکتر محمد علی اسلامی ندوشن

KARIMI (76)

دکتر اسلامی ندوشن در سال ١٣٠۴ خورشیدی در روستای ندوشن از توابع میبد زاده شد. وی ، تحصیلات ابتدایی را نخست در مدرسه ناصرخسرو ندوشن، سپس مدرسه خان یزد، پس از آن به دبستان دینیاری رفت و دبیرستان را تا سوم متوسطه در دبیرستان ایرانشهر یزد گذراند. آنگاه برای ادامه تحصیل در سال ۱۳۲۳ به تهران عزیمت کرد و بقیه ... بیشتر بخوانید »

بیدل میبدی

bidel

  مرحوم حاج ابراهیم خلیلی ،متخلص به “بیدل” ، در سال ۱۲۵۰ هجری شمسی در محله کوچک(KUCHOK) که یکی از قدیمی‌ترین محلات شهر میبد می‌باشد و در خانواده ای مذهبی متولد شد. وی تحصیلات مقدماتی خود را در شهر یزد شروع و بعد به قم و عتبات عالیات عزیمت نموده است. چون عشق و علاقه مفرطیبه خاندان نبوت و ائمه ... بیشتر بخوانید »

مولانا جلال الدین وحشی بافقی

زندگینامه: تولد وحشی گویا در اواسط نیمه اول قرن دهم در بافق که بر سر راه یزد و کرمان واقع است، اتفاق افتاد و چون بافق را گاهی از توابع کرمان و گاه از توابع یزد به حساب می آورند، وحشی را گاهی یزدی و گاهی کرمانی گفته اند. دوره اول زندگی وحشی در زادگاهش سپری شد. وحشی در این ... بیشتر بخوانید »

زنده یاد محمد حسین بهجتی (شفق)

آیت‌الله حاج شیخ محمد حسین بهجتی اردکانی(شفق) در سال ۱۳۱۴ به دنیا آمد. وی از ۷ سالگی فراگیری علم و دانش را در مکتب‌های آن زمان شروع کرد و در سال ۱۳۳۱ هجری شمسی به تشویق ملامحمد حائری به ‌قم رفت و درمدرسه‌خان(آیت الله بروجردی) و فیضیه و حجتیه سکنی گزید. آیت الله بهجتی همزمان با این دروس تاریخ و ... بیشتر بخوانید »

فرخی یزدی

-محمد فرخی یزدی – محمد فرخی یزدی، میرزا محمد فرزند محمدابراهیم یزدی (سمسار) از شاعران و روزنامه‌نگاران آزادی‌‌خواه و دموکرات صدر مشروطیت است. فرخی درسال ۱۳۰۶ هجری قمری برابر با ۱۲۶۸ خورشیدی در یزد زاده شد. تحصیلات : فرخی علوم مقدماتی را در یزد فرا گرفت و تا حدود سن ۱۶ سالگی تحصیل کرد وفارسی و مقدمات عربی را آموخت. ... بیشتر بخوانید »

شاه شجاع میبدی

  یکی دیگراز سلاطین نام آور آل مظفر که شخصیت وی در طول تاریخ همانند پدرش امیرمبارزالدین محمد میبدی مورد جرح و تعدیل ارباب قلم واقع شده است “شاه شجاع میبدی” می باشد. دکتر باستانی پاریزی مینویسد:” … در سال ۷۲۹ ه . (۱۳۲۸ م.) بود که امیر مبارزالدین با قتلغ خان دختر قطب الدین شاه جهان ،حاکم قراختایی کرمان ... بیشتر بخوانید »

قاضی میرمحمد مؤمن ادائی بفروئی میبدی

   قاضی میرمحمد مؤمن ادائی بفروئی میبدی وی از مردم میبد بود و به سبب اتهام به الحاد  هندوستان رفت و در شهر سورت مسکن گزید و همان‌جا بدرود حیات گفت. وی در سرودن رباعی توانا بود. یک دل آزاد در این دامگه فانی نیست یوسفی نیست درین مصر که زندانی نیست چاشنی گیر زهر کاسه این خوان گشتم خوش‌نمک ... بیشتر بخوانید »

ناظم فیروز آبادی

 ناظم فیروزآبادی میبدی تخلص ناظم تولد و وفات س یازدهم قمری  مردی درویش مشرب بود. مدتی به هند رفت و در ۱۰۶۵ق به ایران بازگشت. چندی در اصفهان ساکن و با نصرآبادی (ز ۱۰۸۳ق) معاصر و معاشر بود ، سپس به یزد رفت. در قصبهٔ فیروزآباد به عزلت و فراغت زندگی می‌کرد و در همان‌جا درگذشت. صاحب “جامع مفیدی” نام ... بیشتر بخوانید »

بیدل میبدی

حاج محمد ابراهیم خلیلی واعظ و مرثیه سرای میبدی متخلص به «بیدل میبدی » به سال ۱۲۵۰ در میبدواز خانواده ای روحانی به دنیا آمد ودر سال ۱۳۳۸ دار فانی را وداع گفت بیدل در مرثیه خامس آل عبا و سایر شهدا.و ائمه اطهار شعر سروده است . شعر زیر را در مدح حاج شیخ عبدا لکریم حائری میبدی ( ... بیشتر بخوانید »

قاضی کمال الدین میر حسین میبدی فرزند معین الدین متخلص به منطقی

قاضی کمال الدین میر حسین میبدی فرزند معین الدین متخلص به منطقی تاریخ تولد و وفات ( … – ۹۱۱/۹۱۰/۹۰۴) قمری ملقب به کمال‌الدین. در شیراز نزد علامه جلال‌الدین دوانی به کسب علم پرداخت. در هر یک از رشته‌های منطق ، حکت و ریاضیات ، کلام ، تصوف و احکام اسلامی تحقیقات بسیار کرد و در آن مراتب صاحب نظر ... بیشتر بخوانید »

ابوالفضل رشید الدین میبدی

ابوالفضل رشید الدین میبدی صاحب کتاب«کشف الاسرار و عده الابرار» از خاندان اهل علم در میبد در اواخر قرن پنجم دیده به جهان گشود . به جهت رواج فضل و فضیلت  در خاندانش مقدمات علوم دینی را فرا خواند . ذوق اموختن او را به هرات، که در آن روزگار از رونق علمی و دینی بهره مند بود کشاندو از ... بیشتر بخوانید »

Scroll To Top