شاه شجاع میبدی
دی ۱۱, ۱۳۹۱
ارمغان دوست
دی ۱۱, ۱۳۹۱

استاد زکریا اخلاقی

 

حجت الاسلام و المسلمین زکریا اخلاقی، شاعر میبدی و اهل  شهیدیه در دیدار شاعران با مقام معظم رهبری در شب میلاد امام حسن مجتبی(ع) به قرائت شعر خود پرداخت.

وی یکی از سه شاعر روحانی بود که در فهرست شعرخوانان قرار داشت پس از قرائت شعرش، مورد تشویق رهبر معظم انقلاب واقع شد.

ایشان خطاب به آقای اخلاقی فرمودند: “شعرتان خیلی خوب بود و بحر سختی داشت، اما چون شما خودتان عروضی هستید، حمل بر صحت می‌کنیم و به خودتان وامی‌گذاریم.”

گفتنی است که آقای اخلاقی در دیدار سال ۱۳۸۶ امام خامنه ای با نخبگان استان یزد سروده ای زیبا را قرائت کرده بود که رهبری در همان مراسم در این باره فرمودند: “من هر سال در ماه رمضان از خرمن‌ شعر آقای اخلاقی برخوردار می‌شوم که امسال این فرصت ۲ بار فراهم شد.”

زندگی نامه اخلاقی :

زکریا اخلاقی شورکی‌، فرزند عباس و متولد روستای شهیدیه میبد‌. وی در ۱۳۵۸‌ش در حوزۀ ‌علمیـّۀ میبد به تحصیل علوم دینی پرداخت. سپس رهسپار حوزۀ علمیۀ یزد شد و مد‌ّت دو سال ادبیات و مقدمات علوم دینی را آموخت. آنگاه در ۱۳۶۱ ش به حوزۀ علمیۀ قم رفت و دورۀ سطح را نزد استادانی چون آیات‌: اعتمادی و ستوده به پایان رساند. پس از آن در درس خارج فقه و اصول آیات عظام‌: فاضل لنکرانی و مکارم شیرازی شرکت جست. او همچنین فقه و اصول و فلسفه را آموخت. آنگاه در سال ۱۳۷۵ ش به زادگاه خود بازگشت.

اخلاقی فعـّالیـّت شعری خود را از ۱۳۶۰ ش آغاز کرد. وی در مد‌ّت اقامت در قم در جلسات شعر حوزۀ اندیشه و هنر اسلامی تهران شرکت داشت. اشعاری از او در مجلا‌ّت و روزنامه‌های چون‌: عروه الوثقی‌، اطلاعات هفتگی، سروش‌، کیهان و جمهوری اسلامی به چاپ رسیده است. مجموعۀ غزلیـّات تبسـّم‌های شرقی‌، ۱۳۷۲‌ش از اوست.

اخلاقی در مراکز حوزوی و دانشگاهی میبد به تدریس ادبیـّات، فلسفه‌، منطق، فقه و اصول اشتغال دارد. وی علاوه بر فعالیتهای علمی مسئول صفحات شعر ماهنامۀ میبد و گاهنامۀ ترمه است.

 

منبع : میبد نیوز

موضوعات مرتبط: خبر

فانوس کویر
تارنمای ادبی استان یزد

1 دیدگاه

  1. علیرضا آیت اللهی می‌گه:

    شعری در باره ایشان فی البداهه آورده بودم که فارس نیوزی ها با کم لطفی فراوان از انتشارش جلوگیری فرمودند . ما رسم همقطاری و هم مسلکی و همشهریگری به جا آوردیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *