فراخوان سومین جشنواره فرهنگی ادبی کارگر ایرانی

خوش چَغمالَه( شعری به گویش یزدی)
اسفند ۱۵, ۱۳۹۱
۴۸۵ اثر به جشنواره شعر رستاخیز شن ها ارسال شد
اسفند ۱۵, ۱۳۹۱

فراخوان سومین جشنواره فرهنگی ادبی کارگر ایرانی

سومین جشنواره فرهنگی ادبی کارگر ایرانی برگزار می‌شود

برترین کانون ادبی و شاعر برگزیده کارگران در پنج مرحله با حضور دانشجویان ادبیات فارسی دانشگاه‌ها و استادان برگزیده شعر انتخاب می‌شوند.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، سومین جشنواره سالانه فرهنگی ادبی کارگر ایرانی از سوی ستاد بزرگداشت هفته کارگر و با همکاری موسسه آموزش عالی کار برگزار می‌شود.

این جشنواره که در سال گذشته با ابتکاری کم نظیر با رقابت بین کانون‌های ادبی برگزار شد امسال نیز با توجه به تجربه موفق سال گذشته و استقبال بی نظیر کانون‌های ادبی، رقابتی را بین کانون‌های ادبی فعال در استان تهران شروع می‌کند.

حامد کمیلی دبیر جشنواره در این باره به خبرنگار فارس گفت: با توجه به جایگاه ویژه کانون‌های ادبی در رشد و ارتقا علمی ادیبان کشور و به خصوص جوانان علاقمند به شعر و ادب پارسی و برای ارج نهادن به جایگاه کانون‌های ادبی و تشویق شعرا به حضور و فعالیت بیشتر در کانون‌ها بر آن شدیم جشنواره فرهنگی ادبی کارگر ایرانی را با رقابت بین کانون‌های ادبی برگزار کنیم.

وی در تشریح روند برگزاری این جشنواره و داوری آثار گفت: در جشنواره ادبی کارگر ایرانی، کانون‌های ادبی کارگران داوری می‌شود و ما به نتیجه فعالیت‌های جمعی جایزه می‌دهیم ولی در نهایت در کنار انتخاب کانون برتر، شاعر برتر را نیز انتخاب می‌کنیم.

کمیلی افزود: داوری کانون‌های ادبی و شعر شاعران هم متفاوت از دیگر جشنواره‌ها است و با توجه به نظر شرکت کنندگان برنامه، برگزیدگان انتخاب می‌شوند.

دبیر سومین جشنواره فرهنگی ادبی کارگر ایرانی در پاسخ به این سؤال که چگونه ممکن است برگزیدگان هر مرحله توسط شرکت کنندگان انتخاب شوند، گفت: تاکنون حدود ۲۰ کانون برای شرکت در این برنامه اعلام آمادگی کرده‌اند ما این کانون‌ها را در ۵ گروه، دسته بندی می‌کنیم و ۵ مرحله مقدماتی و یک مرحله نهایی برای تعیین برگزیده برگزار می‌شود.

وی افزود: در هر یک از مرحله‌ها هر کانون می‌تواند به جز اعضای خودش ۱۰ نفر همراه به برنامه بیاورد که جمعاً ۵۰ نفر می‌شوند. در هر جلسه هم ۵۰ نفر از دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی یکی از دانشگاه‌ها به این برنامه می‌آیند. یکی از استادان برجسته شعر هم در جلسه به عنوان داور تخصصی حضور دارد و در نهایت، مجموع نظر همه حاضران به همراه داور متخصص کانون برگزیده را مشخص می‌کند و در مرحله نهایی هم به همین ترتیب هم کانون ادبی برگزیده و هم شاعر برگزیده از میان کانون‌های ادبی کارگری مشخص می‌شود.

گفتنی است ثبت نام برای شرکت در این رقابت تا تاریخ ۱۵ اسفند ادامه دارد و مراسم افتتاحیه اواخر اسفند ماه برگزار می‌شود و همه کانون‌های فعال در استان تهران برای شرکت در این رقابت می‌توانند با شماره تماس ۰۹۳۸۷۹۹۳۰۶۲ تماس بگیرند.

مراسم اختتامیه و معرفی کانون برتر مطابق هر سال در یکی از روزهای هفته کارگر در اردیبهشت ماه ۹۲ برگزار می‌شود.

ضمناً جوایز نفیسی برای کانون و شاعر برتر این دوره در نظر گرفته شده است.

فانوس کویر
تارنمای ادبی استان یزد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *