دیباچه های آثار دکتر محمدعلی اسلامی ندوشن به چاپ رسید
مهر ۲, ۱۳۹۲
شب شعر مقاومت در بافق برگزار گردید+گزارش تصویری
مهر ۵, ۱۳۹۲

تلنگری به شب شعر ها

zahra fatehi

zahra fatehiتلنگری به شب شعرها

زهرا فاتحی

 

 

 

 

 

سالهاست به شب شعرها دعوت می شویم سالن خالی یا پر فرقی نمی کند به شعر خوانی دیگران کاری نداریم خدا خدا می کنیم مارا صدا کنند وقتی رفتیم بالای سن با اب و تاب وهزار ترفند در جذب مشتری و بعضی از بی اصولهامان دریغ از اندک جاذبه ای در شعر و صدا و قواره ! به هر حال می خوانیم ! واز پی آن مداهنه است و تملق که خر بیار و بار کن گرمی مردمان این دیار و مهمان نوازیها و بذل و بخشش آنها که حاتم طایی در جنبشان چون قطره مینماید در جنب نیل ! و اگر انتقادی بوده بعدازین غذای جسمانی ( چون شام از واجبات شب شعر است ! ما را با غذای روح کاری نیست ) در حکم نمک خوردن و نمک دان شکستن بسیار قبیح و پلیدانه به نظر رسیده است و کس را یارای آن نبوده است که گستاخانه در حضور میزبان لب به شکایت بگشاید و الحق که در خفا و بعد ازین بزم رندانه خوب از خجالت میزبان در آمده و گله کرده است.

از شما چه پنهان جزئیات قسمت اول یادم نیست !وقتی خواننده ای یا گوش شنوایی نیست ما را چه غم ازاین پرگویی ها و بدیهه نویسی ها! یادم آمد (طاعت از دست نیاید گنهی باید کرد )انتقاد ظریفانه از میزبان که شکستن گردن رستم نیست شاید کسی رسم میزبانی را نداند مثلا نداند وقتی یک مینی بوس شاعر گردن شکسته را از فاصله ۱۲۰ کیلومتری دعوت می کندباید قبلا برنامه شب شعر را به آنها رسما اعلام کند و شفاف بگوید از هر شهر فقط ۴ شعر خوان داریم و بقیه به ضیافت شام دعوت شده اید ! شاید ازاین جمع شاعر نما کسی نخواهد به شعر رقیبان گوش دهد یا دلش نخواهد با اعمال شاقه ، سوار بر مرکب چموش ارشاد -که در هر جهیدنی از روی دست اندازها بند بند بدتنش از هم گسته می گردد- با تنی افگار از تکانهای راه ،۲۴۰ کیلومتر راه پر مخافت و صعب را طی کند برود شام بخورد و برگردد !!
شاید میزبانی نداند وقتی چند بچه دوره راهنمایی به امید شعرخوانی دعوت می شوند، شعر نمی خوانند! و لوح تقدیر و جایزه نمی گیرند! چقدر دلشان جایزه می خواهد و چقدر چشمشان به لوح تقدیر بغل دستیشان است (دردناک است )تازه اینها که میزبانان خوبی بودند. جایی شب شعر دعوت شده بودیم با مسافتی بیش ازین و گردنه هایی صعبتر و راهی مخوف که میزبانان فقط از شاعران شهر خودشان دعوت کردند شعر بخوانند و برای خودشان کف زدند و به خودشان لوح تقدیر و جایزه دادند تازه شام هم ندادند!!!!!!

 

فانوس کویر
تارنمای ادبی استان یزد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *